Kilit Taşı

Kilit taşı, zemin kaplamalarında ve mimaride taş örgüsünün kilitlenmesi ile uygulanan dayanıklı  yapı elemanlarıdır. Farklı renk ve desenleri ile estetik görünüm sağlarlar. Cadde ve sokaklarda yere döşenen bu taşlar , birbirini daha iyi tutması amaçlı olarak geçmeli  şekilde üretilirler.

Kilit Taş Nedir?

Kilit parke taşı olarak da adlandırılan ve dış zemin kaplamasında karşımıza çıkan mukavemeti yüksek ürünlerdir. Farklı renk ve desenler ile özgün zemin tasarımlarına sahip olmanızı sağlar. Ağırlık dayanımı gösteren özelliğinin yanı sıra ekonomik fiyatı ile de çok tercih edilmektedir.

Dış alan zemin kaplamasında kullanılan bu taşlar, kısa sürede ve kolaylıkla montaj yapılarak istenen zemine kavuşmayı sağlar. Beton gibi soğuk ve ruhsuz zeminden kurtulmanızı sağlayan eşsiz tasarım özellikleri ile zeminlerde renkli görünüm sağlar.

Cadde, sokak, okul bahçeleri, halka açık alanlar, park alanları, eğimli ve düz yollar, kaldırımlar, gezi alanları, deniz kenarındaki kaldırımlar gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle belediye ve çevre düzenleme kurumları tarafından görselliği ve dayanıklılığı nedeni ile çok tercih edilmektedir.

Roma uygarlığı ile birlikte hayatımıza girmiş olup, geçmiş çağlarda farklı yapılarda izlerine rastlamak mümkündür. Özellikle kemer tasarımında en üstte bulunan taş olarak önemli yere sahiptir.  Mukavemeti mimari açıdan çok önemli olup aynı zamanda dekoratif beklentileri karşılayan özelliğe sahiptir.Kilit Taşı

Özellikleri

 • Kolay montaj edilmesi en önemli özelliği olan bu taşlar ile kısa sürede zemin kaplaması sağlar. Kullanımdan vazgeçtiğiniz andan itibaren yine kolay şekilde sökülebilir. Söktükten sonra tekrar farklı bir alanda ya da aynı yerde montesi gerçekleştirilerek kullanılabilmektedir.
 • Bir diğer önemli özelliği ise; dayanıklılığı yapıya sahip olmasıdır. Böylece kırılma ve aşınma gibi uzun yıllar deformasyon olmadan kullanım sağlar.
 • Zeminlerde kullanılması halinde su birikintisi olmaması da özellikleri arasında yer almaktadır. Çevre dostu olması nedeni ile pek çok alanda gönül rahatlığı ile tercih edilmektedir. Zeminlerde sağladığı hoş görüntü cadde ve sokaklarda sanatsal dokunuşlara neden olmaktadır.
 • Mevsim koşullarına ve ağırlıklara karşı dayanıklıdır. Bu kadar avantaja ve özelliğe sahip olmasının yanı sıra uygun fiyat seçenekleri ile satışa sunulmaktadır.
 • Üretiminde malzeme olarak yıkanmış kum, çimento ve farklı boyutta agrega kullanılmaktadır. Bunun yanında farklı renkte boyalar da tercih edilmektedir. Kullanılan tüm malzemeler kaliteli olarak seçilmektedir.
  Nerede Kullanılır?
  Kilit taş uygulaması pek çok farklı zemin kaplamasında tercih edilmektedir. Su birikintisine neden olmayan ve zeminde kayganlık yaratmaması ile her türlü mevsime uygun olarak kullanılır. Estetik görünümü ile park, bahçe, piknik alanları, okul bahçeleri, bina girişleri, kaldırımlar, sokaklar gibi pek çok alanda tercih edilmektedir. Hastane, okul yolu ve yaya yolları gibi alanlarda sıkça tercih edilir. Bahçe ve peyzaj tasarımlarında harika desenler ile tercih edilmektedir.
  Kilit Taşı
  Kilit taş döşemesinin kusursuz olarak yapılması için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Kullanılacak alan önceden incelenmeli ve ne kadar kullanılacağı detaylı bir şekilde hesaplanmalıdır. Taş boyutları ve miktarı hesaplanmalıdır.
  • Zeminde tercih edilecek taş rengi seçimi için katalogdan inceleme yapılmalı ve karar verilmelidir. Böylece temin ve tedarik konusunda sıkıntı yaşanmasının önüne geçilir.
  • Ürünün yüklenmesi ve uygulamanın nasıl yapılacağı konusunda detaylar netleştirilmelidir.
  • Uygulamanın yapılacağı gün belirlenen saatte talep doğrultusunda profesyonel ekip yönlendirilir.
  • Ustalar semin için inceleme yaparak , döşeme öncesi doldurma ve destekleme çalışması yaparlar.
  • Döşeme esnasında belirlenen renk ve desenlere uygun şekilde kusursuz bir çalışma yapılır.
  • Döşeme işleminin tamamlanmasının ardından ince kum ile kaplanır ve birkaç gün sonra süpürülür.

  Sizler için İskenderun’da üretim yapan firmamızdan kullanacağınız alana uygun nitelikte taş modeli ve miktarı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Kilit Taş Ölçüleri
  Her mekana uygun nitelikte üretilen bu taşlar 6 cm’lik , 8 cm’lik ve 10 cm’lik ölçüler olarak hazırlanmaktadır. Böylece parklar, yaya kaldırımları, refüjler gibi bölgelerde kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

  Firmamızda üretilen kilit taşı seçenekleri arasından dilediğiniz renk, model ve ölçüyü sipariş verebilirsiniz. Karar verme aşamasında sizlere profesyonel destek sağlayarak en uygun model ve fiyat ile yardımcı oluyoruz. Desen ve renk seçimleri sonrasında müşteri temsilcimizden fiyat teklifi alarak sizler de zeminlerinizde modern tasarımlara ulaşabilirsiniz. Detaylar ve kaliteli tasarımlar için bizimle iletişime geçiniz.